poniedziałek, 3 sierpnia 2009

Wymyślić, lubić, nienawidzić

Dziś na widelec biorę trzy czasowniki, które często padają ofiarą błędnego zniekształcania przez podobieństwo brzmienia do innych słów o zupełnie innych znaczeniach.

Nienawidzić - tak
Nienawidzieć - nie

Zapewne błąd wynika z traktowania słowa nienawidzić jako "widzieć", a oba słowa łączy jedynie podobne brzmienie. Może komuś ułatwi zapamiętanie poprawnej formy jak wyobrazi sobie wymawianie "nienawidzić" z zaciśniętymi z nienawiści zębami?

Dodatkowo, warto podkreślić, że nienawidzić to wprawdzie czasownik, ale tylko rozpoczynający się od "nie-" i w żadnym wypadku nie należy go zapisywać rozdzielnie jak większość czasowników z nie :-)

Lubić - tak
Lubieć - nie

Lubienie również przysparza niestety kłopotów, bo nie wiemy czy lubić czy lubieć. Proponuję skojarzenie tego czasownika z innymi: lubić kogoś to tak naturalne jak robić cokolwiek (powszechne -ić), a lubieć to jak zgrzybieć (-ieć).

Wymyślić - tak
Wymyśleć - nie
Z wymyślaniem jest podobnie jak z nienawidzeniem - mylimy z innym, podobnie brzmiącym słowem. I rzeczywiście należy myśleć, ale wymyślić. Jako ściągawkę proponuję myśliciela. Bo przecież nie myśleciela.

3 komentarze:

  1. Podobają mi się te sugestie ułatwiające zapamiętywanie. Znacznie skuteczniejsze niż sucha teoria, którą możemy znaleźć również choćby w SJP

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam, właśnie natknąłem się na Pani bloga i bardzo się cieszę, że go Pani prowadzi. Rozwiewa tu Pani wiele językowych wątpliwości, co jest bardzo przydatne i pomocne :) Pozdrawiam serdecznie i z niecierpliwością czekam na kolejnego posta :)

    OdpowiedzUsuń
  3. @Kamil
    Cieszę się ogromnie i polecam lekturę kolejnych postów! Dziękuję za komentarz z gatunku "kopniak przekonujący, że warto pisać" :-)

    OdpowiedzUsuń